Omfanget av "skattefrie gaver" øker fortsatt.
KNIF (Kristen-Norges Innkjøpsfellesskap) gjennomførte i fjor en kartlegging av skattefradragsordningen for Frivillighet Norge. Den viste at bidragene for organisasjonene som deltok i ordningen økte med 30 % fra 2004 til 2005.
Ordningen ble utvidet i 2005 slik at det maksimale beløpet man kunne trekke av på skatten ble doblet fra 6 000 til 12 000 kroner. Beløpsgrensen har stått uendret siden.
Fortsatt vekst
Tall fra Skattedirektoratet viser veksten fortsatte også i 2006 med om lag 7 %.
|
|
|
Søylene viser gaver som |
Totalt ble det gitt skattefradrag for gaver for over 1,5 milliarder kroner.
Tidligere undersøkelser tyder på at ordningen fanger opp i underkant av 25 % av gavene som blir gitt til frivillige organisasjoner. Dette tyder på at organisasjonene mottar om lag 6 milliarder kroner i gaver totalt.
For øyblikket står 402 organisasjoner på listen over organisasjoner som er deltar i ordningen.
Forslag om endring
Høyre fremmet i vår et forslag på Stortinget om å utvide ordningen. Partiet ønsker å heve beløpsgrensen for fradrag til 15 000 kroner, og de vil også at ordinær medlemskontingent skal telle med. Samtidig vil de fjerne kravet om nasjonalt omfang, slik at også lokale foreninger skal kunne nyte godt av ordningen.
Saken er til behandling i Finanskomiteen, men forslaget vil neppe få flertall. Regjeringen støtter ikke en utvidelse, og varsler i Frivillighetsmeldingen at den vil videreføre ordningen på samme nivå som i år.
|
Fakta om Skattefradragsordningen: Se Skatteetatens nettsider for mer informasjon om ordningen. Se også omtale av Frivillighet Norges undersøkelse om skattefradragsordningen fra 2006. |


