Engasjement og innsatsvilje preget stemningen blant de frammøtte.
- Dette er utrolig moro. Til å være første gangen dette arrangeres er det veldig mange som har møtt fram, sier Torhild Reinholtz til Østlandsposten. Hun er frivillig leder i Lågabrass og Larvik skolekorps, og hun forteller at workshopen har gitt henne mange gode innspill til hvordan korpset bedre kan inkludere innvandrere.
Trine Lund og Emma Khachatryan er to av Frivillighet Norges instruktører som reiser landet rundt for å sette inkludering på agendaen. De to instruktørene, som selv har selv rik erfaring fra organisasjonslivet, var imponerte over engasjementet i Larvik.
![]() |
| Workshopen ble omtalt i lokalavisen Østlandsposten. |
- Det virker som om foreningene her i Larvik er oppriktig interesserte og ønsker å gjøre en innsats for å bli mer inkluderende, sier Trine Lund.
En fersk undersøkelse fra Senter for forskning om sivilsamfunn og frivillig sektor viser at mange personer med minoritetsbakgrunn
deltar i frivillig arbeid. Likevel er de nesten fraværende som frivillige og tillitsvalgte i de tradisjonelle norske organisasjonene.
Dette har både kommunen og det frivillige organisasjonslivet i Larvik bestemt seg for å gjøre noe med.
- Vi er et flerkulturelt samfunn, og det bør også komme fram i foreningslivet, poengterer Tone M. Andersen.
Den engasjerte frivillighetskoordinatoren tok kontakt med Frivillighet Norge for å få hjelp til å komme i gang med arbeidet.


