![]() |
På spørsmål fra pressen vil han ikke kommentere nærmere på hva dette innebærer. Frivilligheten ber om en varig ordning som fritar organisasjonene for momsbelastningen på innkjøp, sier Birgitte Brekke, generalsekretær i Frivillighet Norge.
Flere partilag i AP har vedtatt momsfritak for frivillige organisasjoner og flere delegater på APs landsmøte har tatt til orde for at dette må bli en del av partiets program.
Da Giske talte til Aps landsmøte sent søndag 19. april og lanserte han for første gang et nytt kulturløft som blant annet skal gi frivilligheten en momsordning. Da han ble bedt om å utdype dette under den påfølgende pressekonferansen henviste han til Aps programkomite som vil legge fram sin innstilling tidlig tirsdag 21. april. Denne komiteen ledes av statsråden selv.
Frivilligheten har store forventninger til at Arbeiderpartiet nå vil fatte et tydelig vedtak om å gi frivilligheten momsfritak. I det foreløpige utkastet til partiprogram loves frivilligheten støtteordninger som skal være "mest mulig målrettet, fleksible og ubyråkratiske". En samlet frivillighet står bak kravet om momsfritak og mener at et vedtak om momsfritak er den logiske konsekvensen av denne holdningen.


