Frivillighet Norge er et samarbeidsforum for frivillige virksomheter. Vi arbeider for bedre rammevilkår for frivillige organisasjoner og økt forståelse for den store, viktige, frivillige innsatsen i samfunnet.

Høring - Revidert nasjonalbudsjett 2006


Til Finanskomiteen vedr. St.prp. 66 (2005-2006) Om tilleggsbevilgninger og omprioriteringer i statsbudsjettet 2006

Oslo 19. mai 2006

Om momskompensasjon, kap. 315

I Innst.S.nr.59 (2005-2006) skriver Familie- og kulturkomiteen (Kap. 315 Frivillighetsformål):

Komiteen har merket seg at bevilgningen til merverdiavgiftskompensasjon for frivillige organisasjoner reduseres med 8 mill. kroner, fordi det gjenstår et udisponert beløp etter at søknadsbehandlingen er gjennomført. Komiteen er kjent med at merverdiavgiftskompensasjon for frivillige organisasjoner for 2003 ikke er avsluttet. Komiteen går ut fra at Regjeringen tar høyde for dette i videreføringen av ordningen.

Frivillighet Norge vil påpeke at regjeringen i St.prp. 66 (2005-2006) ikke har fulgt opp Stortingets merknad om kap. 315 Frivillighetsformål. Det er tidligere dokumentert at de frivillige organisasjonene ikke fikk 13 millioner kroner av den kompensasjonen som ble tildelt i momskompensasjon i 2003. Dette kunne delvis vært løst i 2004 da 8 millioner kroner gjensto etter tildeling. Beløpet ble imidlertid trukket tilbake. Vi ber derfor Finanskomiteen rette opp de ulempene dette har skapt for de 70 frivillige organisasjonene dette gjelder (dokumentert av Lotteritilsynet), og bevilge 13 millioner kroner under kap. 315 til momskompensasjon for 2003.

I forlengelsen av dette vil vi nevne at Frivillighet Norge er i ferd med å sluttføre en utredning med et forslag til en varig momsordning for de frivillige organisasjonene. Utredningen vil sendes på høring til organisasjonene i sommer. Den vil bli presentert for blant annet Finanskomiteen, til høsten. Vi ser for oss en juridisk definert ordning for å unngå ulempene som følger av dagens kompensasjonsordning. Vi ser frem til en dialog med departementet og Stortinget for å få etablert en ordning som alle parter kan leve med.

 

Om pressestøtte, kap. 335

Frivillighet Norge vil også påpeke at regjeringen i St.prp. 66 (2005-2006) kap. 335 har bevilget 14,3 millioner til avisers portoutgifter. Drøye ni millioner kroner av dette dekkes ved overføring fra Samferdselsdepartementets budsjett. Dette er en oppsiktsvekkende etablering av et nytt prinsipp for at staten tar økonomisk ansvar for utilsiktede virkninger av prisøkning som følge av at statsbedrifters innfører markedspris, for utsatte grupper.

Frivillighet Norge beklager imidlertid sterkt beklager at de frivillige organisasjonene ikke er ikke nevnt med et ord når det gjelder støtte til portoutgifter. Både Posten selv og organisasjonene har dokumentert økte utgifter på 20 % - 50 % for majoriteten av frivillige virksomheters blader. Noen har endog fått over 100 % økning av portoutgifter. Hvorfor er de frivillige tidsskriftene utelatt? Vi ber derfor Finanskomiteen bevilge 5 millioner kroner til portostøtte til frivillige organisasjoner.

Frivillighet Norge vil avslutningsvis gjøre komiteen oppmerksom på at avisene fra før fullt momsfritak. Nå får de sterkt subsidiert porto i tillegg. Vi er enige i at avisene må ha gunstige driftsvilkår fordi vi ser viktigheten av en bred, allmenn og landsdekkende presse i det levende demokrati. Det er imidlertid et tankekors at sterke grupper (som pressen) får sine krav igjennom, mens tilsynelatende svake grupper (som frivillige organisasjoner), som også spiller en avgjørende rolle i et levende demokrati, gjentatte ganger må bruke energi på å forbedre sine vilkår. Er det rett at en gruppe som yter så mye til samfunnet, år etter år skal bli behandlet på denne måten?

 

Med hilsen
 
Birgitte Brekke
daglig leder

 

Starte en organisasjon?
Sjekk veilederen Ut av startgropa!