De ulike innleggene på Topplederkonferansen demonstrerte mangfoldet i frivilligheten.
Inge Carlén (Hyperion - Norsk Forbund For Fantastiske Fritidsinteresser) fortalte om digital kultur blant ungdom, Anne Lise Ryel (Kreftforeningen og Frivillighet Norge) snakket om profesjonalisering og tilpasninger til informasjonssamfunnet, mens Petter Eide (Amnesty International Norge) beskrev et nytt fenomen: SMS-aktivisme. 50 000 SMS-aktivister er registrert hos Amnesty, og kan delta i kampanjer gjennom mobilen.
- Næringslivet har rappet medlemsbegrepet - vi må finne på noe nytt, sa Eide.
Få med minoritetsbakgrunn
Men til tross for mangfoldet i sak, var det få deltakere med minoritetsbakgrunn. Både frivillighetsminister Trond Giske og Arezo Banafsheh (Kontaktutvalget mellom innvandrerbefolkningen og myndighetene) tok opp dette.
- Det finnes en rekke organisasjoner for minoritetsungdom i Norge. Har dere invitert disse til å komme, spurte Banafsheh. Hun mente at det er få som identifiserer seg selv med termen "innvandrerungdom".
- Organisasjonene må finne ut hvorfor de eventuelt ønsker å henvende seg til nye grupper og se på ungdom med ulik bakgrunn som en unik ressurs i organisasjonen, sa Banafsheh, som selv kom til Norge fra Iran som barn.
Sissel Larsen (Norges Musikkorps Forbund) tok opp inkludering av minoritetsungdom i korpsbevegelsen. Larsen delte villig av sine erfaringer.
- Vi må kommunisere med foreldrene, vise hva vi holder på med. Det gir trygghet og forståelse, sa hun.
Larsen skrøt også av Landsrådet for Norges barne- og ungdomsorganisasjoner (LNU), som har utviklet en startpakke for å bli en åpen og inkluderende organisasjon.
Mer om LNUs åpen og inkluderende-prosjekt (LNU sine hjemmesider)

