Synliggjør god praksis
Behovet for kompetanseheving blant offentlige innkjøpere framheves i Statsbudsjettet for 2012. Frivillighet Norge har nå fått kartlagt to innkjøpsprosesser som de ideelle aktørene opplever som gode, og som viser hvordan man kan bruke henholdsvis konkurranse på kvalitet med høy grad av involvering fra de ideelle aktørene i prosessen og direkteanskaffelser fra ideelle aktører uten konkurranse.
Eksemplene er hentet fra Oslo og Stavanger kommune, og det er Bjørn Brox fra konsulentselskapet Agenda Kaupang som har laget rapporten på oppdrag fra Frivillighet Norge.
Handlingsrom i lovverket
- Frivillighet Norge har lenge framhevet det handlingsrommet Lov om offentlige anskaffelser gir når det offentlige skal kjøpe tjenester av ideelle aktører. Vi er glade for å kunne presentere to eksempler på det i denne rapporten, sier generalsekretær Birgitte Brekke i Frivillighet Norge.
Les Frivillighet Norges rapport her

